СТАНАХА ЯСНИ ПРОЕКТИТЕ,ПО КОИТО ОБЩИНАТА ЩЕ ПОЕМЕ ДТЛГОСРОЧЕН ДЪЛГ

В общинската зала „П.Р. Славейков“ се проведе обществено обсъждане на предложението за поемането на дългосрочен дълг от „ФОНД ФЛАГ“и „Фонд за устойчиви градове. На събитието присъстваха целият ръководен екип на  Община Стара Загора, начело с кмета Живко Тодоров, главният финансист на общината Цанка Ганева, общински съветници и граждани.

„Подемането на такъв дългосрочен общински дълг се налага, за да си осигурим оперативни средства по време на изпълнението на европейските проекти. Проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за ремонти, финансират мерки по енергийна ефективност. По нея освен ремонтите на дадена сграда, трябва да бъдат извършени и безброй други дейности. Това налага изтеглянето на този общински дълг. Без него не можем да изпълним важни за града проекти. Енергийната ефективност е особено важна, за да можем да харчим по-малко пари в бъдеще. Проектите, които ще подпомогнем с този заем са само от полза за хората“, коментира кметът Живко Тодоров.

Главният финансист на общината Цанка Ганева запозна аудиторията с параметрите на трите кредита, които общината има намерение да сключи за ползване на кредитен ресурс. ‚Видът на първия дълг ще бъде дългосрочен и револвиращ от ФОНД ‚ФЛАГ‘ за мостово финансиране на инвестиционни проекти.  за инвестиционни проекти, изпълнявани със средства от Европейския съюз по програма „Развитие на регионите“ 2021-27 година и по Националния план за развитие и устойчивост и Националния доверителен екофонд.

Максималният размер на дълга ще бъде до 15 млн. лева, срокът му за погасяване ще бъде до 60 месеца, в зависимост от програмния период на работа, а източниците за погасяването му са получените от община Стара Загора плащания по съответните договори и безвъзмездна финансова помощ.

„Това, което сме предвидили засега като финансиране чрез този дълг, е финансиране на проекти, които ще изпълняваме по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), Националния доверителен екофонд, Програмата за развитие на регионите и Фонда за справедлив преход“,  отбеляза Цанка  Ганева.

Вторият дълг е от фонд „ФЛАГ“, ще бъде в размер на 12 млн. лева и ще бъде за финансиране на собствено участие на община Стара Загора за реализация на инвестиционни проекти, финансирани по НПВУ и Националният доверителен екофонд. Видът на дълга ще бъде дългосрочен, поет с договор за общински заем, под формата на договор за кредит. Срокът на погасяването му е 180 месеца, а начинът на погасяване ще бъде чрез собствени бюджетни средства на община Стара Загора.

За обектите, които ще бъдат обновени чрез финансиране от него е необходимо въвеждане на мерки енергийна ефективност. Обектите са „Комплекс за култура и изкуство“, за който са предвидени 1,15 млн. лева , сградата в стадион „Берое“, за която са предвидени 1,1 млн. лева, обновяване на административната сграда на „Тролейбусни превози“  за която са предвидени 600 хил. лв, въвеждане на мерки за енергийна ефективност на  спортна зала  „Берое“ (бивша БСФС), за която са предвидени 3,3 млн. лева, въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на читалище „Родина“, за които са необходими около 1 млн. лева, устойчиво енергийно обновяване на сградата на общината в Стара Загора, за което са нужни 3,5 млн. лева и модернизация и енергийна ефективност на 11-о ОУ Николай Лилиев, като проектът предстои да бъде изпълнен по Националния доверителен екофонд и за него за предвидени 1,2 млн. лева.

Третият дълг, който Община Стара Загора ще поеме, е под формата на инвестиционен кредит от Фонд за устойчиви градове за финансиране на проект „Модернизация и цифровизация, автоматизация, свързаност на пет токоизправителни станции и изграждане на локални инсталации за производство на енергия с максимален размер на дълга до 3 млн. лева, със срок за погасяване до 180 месеца. Главницата по кредита ще бъде погасявана със собствени бюджетни средства и/или трансфери от централния бюджет. Кредитът ще бъде обезпечен чрез учредяване на залог върху настоящи и бъдещи парични вземания, представляващи настоящи и бъдещи собствени приходи на Община Стара Загора.

Чрез този проект се предвижда изграждане на диспечерски център за автоматизирано управление и контрол на токоизправителните станции и всички енергийни съоражения на предприятието, цифровизация на две от петте токоизправителни станции на предприятието, изграждане в петте токоизправителни станции на Предприятието на система за автоматизирано централно местно управление, изграждане на 620 фотоволтаични инсталации на покривни конструкции на сгради и навеси в троблейбусното депо и изграждане на пълна физическа свързаност с кабелна линия с обща дължина 2 хил. метра между петте токоизпровителни станции на „Тролейбусни и автобусни превози“ , при условия на изкопни работи и възстановяване на настилките и покритията в градски условия.

„Чрез този проект очакваме да се намалят разходите за енергия и оперативен персонал на предприятието, да повишим енергийната независимост на предприятието от непрекъснато повишаващите се цени на електроенергия, намаляване на зависимостта на предприятието от наличието на пазара на труда на кадри с тясно професионална специализация, намаляване на риска от спонтанна аварийност на токоизправителните станции поради естественото износване на оперативно незаменимо оборудване и внедряване на единна система за Телеуправление, която да включва функционалности, които да спомагат за използването на изкуствен интелект и контрола по зададени параметри“, коментира Цанка Ганева.