Депутатът на Продължаваме Промяната от 27 МИР Радослав Рибарски внесе повече яснота по темата за изграждането на високотохнологичен център за борба с инсулти в Стара Загора.
Г-н Рибарски, продължава борбата за изграждане на високотехнологичен център за лечение на инсулти в града ни?
-Проектите за изграждане на високотехнологични центрове за лечение на инсулт в България са част от Плана за възстановяване и устойчивост. По време на редовния кабинет на Кирил Петков експертна група към Министерство на здравеопазването бяха определи, че в България трябва да се изградят 17 центъра за лечение на инсулти. В последствие центровете бяха намалени на 10 (включително и в Стара Загора), но след актуализация на Плана за възстановяване и устойчивост през август 2024 г. броят им беше намален на 6. Тези центрове ще бъдат разположени в София (три броя), Пловдив, Варна и Плевен. Стара Загора не беше включена в окончателния списък.
Проектът за „строук“ център в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Какво се случи с предложението в Бюджет 2025?
-Предложението ни за отделяне на средства от държавния бюджет за изграждане на „строук“ център в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ не беше прието и не доведе до изричното включване на такава инвестиция в редовния бюджет. Целта беше да се осигурят средства, които да бъдат фиксирани в графата на бюджета, в която са заложени средства за други приоритетни области – чл. 1, ал. 5, където тези средства не налагат разместване или добавяне на нови разходи.
Какво предвиждаше предложението, което направихте?
-Предложението, направено от Продължаваме Промяната, не изискваше никакви промени в редовния бюджет. Такива средства са били отделяни и преди за конкретни нужди, като е ясно описано за какво ще се използват. Въпреки усилията, предложението за финансиране на високотехнологичен център за лечение на инсулти в Стара Загора не получи подкрепа нито в комисията, нито в пленарната зала на Народното събрание.
Министърът на финансите Теменужка Петкова даде устно обещание за отделяне на 1 милион лева чрез постановление на Министерски съвет. Това обаче не решава окончателно въпроса за пълното финансиране на „строук“ центъра. За изграждането на такива центрове, както показват текущите обществени поръчки за 6-те „строук“ центъра, останали за изграждане по Плана за възстановяване и устойчивост, се изискват значително по-големи суми – около 100 милиона лева.
Какво предстои?
-Ако сега бъдат отделени 1 милион лева, е важно да се уверим, че в следващия бюджет ще бъдат заложени и останалите средства за финансиране на строук центъра в Стара Загора. Това обаче засега е само устно обещание, което не дава никакви гаранции. Имаме и „горчив“ опит преди години, когато с Постановление на Министерски съвет бяха предвидени средства за изграждането на многофункционална спортна зала в града, но заделените средства в крайна сметка бяха разходвани за инфраструктурни проекти.