ВАЖНО Е ТЕРЕНЪТ НА БИВШЕТО СТАРОЗАГОРСКО ЛЕТИЩЕ ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ЦЕНТЪР, В КОЙТО ИНОВАЦИИТЕ СРЕЩАТ БИЗНЕСА

‘“Личното ми мнение е, че всеки развиващ се град,  се нуждае от достъп до летище. Това би дало на Стара Загора огромен икономически тласък. Това никой не може да го отрече. В същото време обаче трябва да вземем под внимание какви са реалните моментни възможности и обективната  ситуации за развитието на такъв мащабен проект. Реалната възможност показва, че за да има летище е необходимо да се възобнови и коригира наличната му  писта, така че да отговаря на новите изисквания съобразно предназначението, за което ще се ползва. Направата на функционално летище изисква огромни инвестиции, което задължително налага изготвяне на техническа оценка за реалните  възможности на терена.  Техническата оценка за различните възможни варианти  следва да бъде  придружена с подробен финансов анализ. Едва след това може да се вземе обосновано решение.

Нека не забравяме, че  Стара Загора е на час път от  „Летище Пловдив“, за което получаваме информация, че то трудно се самоиздържа. Фактът, че дори  Пловдив с много по-добре развитите си към момента бизнес и икономически зони от тези в Стара Загора, трудно поддържа наличното си летище, следва да изостри още повече вниманието ни към детайлното разглеждане на техническите възможности и икономически ползи от съществуване на „Летище Стара Загора“.

При липса на баланс между  икономически ползи и технически възможности, то по естествен начин  ще се поеме път към обособяването на терена на  старозагорското летище като индустриална зона. Нека обаче иновативно да помислим за отделяне на достатъчно голяма територия от терена като площадка за кацане на  дронове, електрически вертикално излитащи самолети или летящи автомобили.  Сега това може да звучи фантастично, но икономиката много бързо ще започне да работи със споменатите  модерни летателни средства. В тях е бъдещето. Сега е моментът за Стара Загора да провиди бъдещето и да създаде условия да бъде сред първите, които ще предлагат подобна услуга. Наличието й в центъра на България  би било огромен плюс, не само за развитието на града, но и за  цялата страна. Съседна Сърбия е обявила на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос, амбициите си от 2027 г страната да започне използването на летящи автомобили. Европа все още не е хармонизирала Директивите регулиращи въздушните пространства за нуждите на тези нови летателни апарати, но бързото им  развитие в САЩ и Китай ще наложи своевременно това да се промени.  

Като се има предвид, че проектът на разширяване на „Летище София“ със строителството на новият „Терминал 3“ не включва зони за  безпилотни машини, дронове, вертикално излитащи самолети и летящи автомобили, то Стара Загора би могла да е сред първите предоставящи всеобхватна и качествена услуга чрез ползването на  терена на бившето летище.

По мое мнение, най – правилното решение би могло да се роди само при спокоен дебат по темата проведен в широк формат след изготвянето на технически и финансов анализ на различните възможности, в който дебат да вземат участие както Общински съвет Стара Загора,  така и граждани и най – вече бизнесът. Важно е  теренът на бившето летище да се превърне в център, в който иновациите срещат бизнеса, като по хармоничен с околната среда, но устойчив начин даде нов старт и изстреля Стара Загора на достойното място, което заслужава, коментира по темата индустриална зона или „Летище Стара Загора, за или против, общинският съветник от Демократична България адв. Магдалена Овчарова.“