По темата: „Летище Стара Загора или индустриална зона трябва да има в нашия град“, позиция зае и старозагорският архитект Веселин Беров. Той и други негови съмишленици вече са работили по нея. Ето и акцентите в проекта им.
1) От цялата площ на летището от около 2200 дка, с помощта на специалисти по авиационно проектиране и с екип от колеги в нашия проект, сме определили една оптимална площ от около 900 дка (или малко над нея) за летище, обслужващо леки, ултралеки самолети и самолети с тонаж до 20 тона. Очаква се полетите до и от летището да бъдат около 8-10 на ден. Измерено е от специалист нивото на шума от средата на сегашната писта до околовръстния път, което е около 28 dB. Останалата площ сме определили за индустриален парк.
2) Индустриалният парк според мен би трябвало да бъде предназначен за дребния и средния бизнес. Можеш да видиш дефиницията за тази категория бизнес, която според мен най-добре подхожда за градове от среден тип като Стара Загора. Ще попитате защо? Защото един голям инвеститор води със себе си опасността при закриване на производството му или при фалит да предизвика сериозна криза за местната икономика и най-вече относно работната ръка. А и не е съвсем сигурно къде биха могли да отидат данъчните постъпления от печалбата на един крупен инвеститор. В нормалния свят стабилността на икономиката се дължи точно на средния и дребния бизнес. Такива самоорганизиращи се локални индустриални зони постепенно се обособяват на околовръстния път южно от кв. „Колю Ганчев“ и на запад от магазин „Иввекс“. Само че това става с големи затруднения при осигуряване на подземната и пътната инфраструктура. Според мен задачата на общинската администрация би трябвало да бъде насочена в тази посока, а не в търсене на крупен инвеститор. Решението на местната власт да бъде унищожено летището на практика е в противоречие със заключенията на „Индъстри Уоч“ в изследването, което е направено по поръчка на Община Стара Загора през 2017 година. Това говори за икономическа самодейност и некомпетентност при вземането на решението за превръщането на летището в индустриална зона.
3) В предложението ми за ПУП съм определил и една зона за нискоетажно жилищно строителство, която ще бъде предназначена основно за работещите в зоната. Това е много важно, тъй като един поток от приблизително 1000 работещи (най-малко!) към кварталите-„спални“ на града ще натовари още повече транспортната мрежа на града; единствената артерия в посока север е бул. „Св. П. Евтимий“!!! А относно шума от самолетите искам да обърна внимание на сградите, разположени на главните транспортни артерии на града в посока изток-запад, където шумът е непрекъснат и надвишава с много допустимото ниво!
4) На територията на обособеното ново летище ще се използва сегашната писта, която сравнително бързо може да бъде възстановена, а дотогава ще може лесно да бъде направена така наречената грунтова писта. Предвидена е възможността освен сграда за управление на полетите, сервиз и гариране на самолетите, да има производствени халета за ремонт на самолети и за производство на авиационна техника. А като обща идея би могла да бъде възприета идеята обособеният индустриален парк да бъде насочен към авиационни дейности. Зоната на летището е обособена със съответните сервитути съгласно една специална наредба за проектиране на летища, която сме подготвили заедно със специалисти от летище „Лесново“.
5) Продължението на бул. „Св. П. Евтимий“ към АМ сме съобразили с това, което от АПИ сега започват да разработват – с двулентов път. Успоредно на този път сме предвидили застройка с ограничения на височината, която трябва да има представителни функции, т.е. да дава една добра визия при влизане в града.
6) Много важен факт е включването и на околните частни терени около летището, които са предвидени в Общия устройствен план за Предимно производствена зона. Това означава, че при проектиране на подземната и пътната инфраструктура, трябва да се направи необходимото оразмеряване, за да не стане както при индустриална зона „Загоре“ (до „Метро“), където канализационната мрежа може да поеме само битово-фекалните води и то само от обектите в зоната. За дъждовните води там въобще не става дума!
Съзнавам, че сигурно има непълноти в разработката, защото не съм разполагал с официална информация. Но в случая по-важното е да се заговори за ново виждане относно територията на летището, за да не бъде то унищожено. Може би сега е моментът да се иска разработване на нова (но не поръчково направена) концепция от „Индъстри Уоч“, за да се избегне самодейността и поразиите, които ще последват от това. В допълнение ще кажа още:
1) Много хора си представят летището като държавна или общинска инвестиция. То може да се реализира само от частни фирми или сдружение! На първо време за възстановяване на лиценза му е необходима само ограда, за да не влизат животни и случайни хора на така наречената грунтова писта. Изграждането на летищната инфраструктура е въпрос на време и финансови възможности на собственика, но с нищо няма да натовари общинския бюджет и не става въпрос за милиони.
2) Малко хора са запознати със съвременните тенденции в областта на авиацията. Авиационните производители залагат все повече на летателни средства с ограничени размери и различен начин на излитане. В България все повече малки градове създават граждански летища – например Добрич, Гоце Делчев, Разлог, Русе и т.н. Европейски производители на товарни дронове преди няколко години търсеха партньор за съвместно производство, имаше възможност и за съвместна работа с „Байрактар“. Но…
3) В Общия устройствен план в близост до летището има територия, на която може да се развие земеделско тържище. То би било стимулатор за развитието на едрото земеделие в региона.
4) В ОУП около летището има маркирани имоти, които подлежат на промяна на предназначението и могат да бъдат част от индустриалната зона, а по този въпрос никой не обелва и дума.