Дискусията за бъдещето на терените на бившето летище край Стара Загора беше белязана от спорове между участниците. Дискусията ангажира вниманието на местната власт, представители на политическите сили, бизнеса и обикновени граждани. Основната конфликтна тема в дебата беше запазването на част от съществуващата писта. Кметът Живко Тодоров и изпълнителният директор на Индустриална зона „Загоре“ Радослав Танев застанаха зад визията за превръщането на летищните терени в икономическа зона. „В настоящия си вид летището не може да запази пистата си. Ако тя бъде запазена, това ще раздели терените и сделката ще пропадне. Това би довело до фалит на Индустриална зона „Загоре“, посочи старозагорският градоначалник.
Индустриална зона „Загоре“ трябва да придобие летищните територии, чийто размер възлиза на близо 2200 декара, чрез закупуването им от Държавната консолидационна компания. Това е възможно със договорен заем в размер на близо 55 млн. лв. от Българската банка за развитие. Сделката беше утвърдена от старозагорския общински съвет в началото на годината.
Като алтернатива на визията за голяма икономическа зона, застъпена от местната власт в Стара Загора, арх. Веселин Беров представи свой проект, който залага на запазване на летищната инфраструктура, с част от съществуващата писта. В проекта се предвижда отделянето на около 1000 декара за тази цел. Председателят на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков, дългогодишният летец Лилчо Лилов, както и Иван Вандов – летищен експерт към Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна авиация“, изразиха подкрепа за предложението на арх. Беров. Старозагорският архитект посочи, че изграждането на инфраструктура за икономическа зона на терените от около 2200 декара може да струва близо 50 млн. лв. В хода на дискусията поддръжниците на двете визии дадоха примери с различни проекти за икономически зони и летища, като Сливен, Летище „Равнец“, Летище Пловдив и „Враждебна“. По повод примера със сливенската икономическа зона изпълнителният директор на Индустриална зона „Загоре“ посочи, че в случая със Стара Загора става въпрос за придобиване на терени.
Близо два часа след старта на дискусията се стигна до спорове и взаимни обвинения, които прекратиха дебата.
„Теренът на летището е държавен и единствената възможност да го придобием и да го ползваме е чрез закупуване. С отделянето на 1000 декара за писта не може да бъде върнато вложението. В такъв случай Общината няма да прави нищо“, заяви от своя страна кметът Живко Тодоров. От своя страна модераторът на дискусията, социологът Първан Симеонов, призова местната власт да запази част от летищната писта. „Не знаем дали утре няма да ни потрябва“, отбеляза политическият анализатор. В отговор кметът Тодоров попита кой ще плати терените, които трябва да се запазят за летищна писта. „Има два варианта. Или този терен остава в настоящия си вид и ние не правим нищо, или се прави индустриална зона. Няма средно положение“, реагира старозагорският градоначалник.
Предизвикалите сериозен интерес сред старозагорци в социалните мрежи въпроси на общественика Борислав Лазаров останаха без отговор, тъй като представителите на общинската администрация не му позволиха да ги зададе и напуснаха залата. Той бе категоричен, че ще продължи да пита, докато получи отговори.
„Получи се ползотворна дискусия. Важното е, че началото й бе поставено“, обобщи председателят на Търговско-промишлената палата – Стара Загора Олег Стоилов.