Васил Тенев спечели наградата на Община Стара Загора за произведението „Горната земя 2“. За художници от 21 държави квадриналето стана знак за тяхното присъствие във вечността, обобщи изкуствоведът проф. Марин Добрев
Иван Милев получи голямата награда на шестото издание на Балканското квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ“ от ръцете на зам.-кмета на Община Стара Загора Милена Желева. Това се случи снощи, 18 декември 2024 г., на церемония в препълнената зала на Художествената галерия в Стара Загора. Ценители на изкуството се тълпяха в залите, за да разгледат представените 198 творби, които разкриват различните художествени посоки и търсения на съвременната ни живопис.
Определението принадлежи на д-р Катя Тинева-Гюрковска, директор на Художествената галерия, която представи темата на квадриналето, провеждащо се през всяка високосна година. „Темата на квадриналето винаги е вдъхновявала и обединявала творци от различни поколения, а произведенията, включени в нея, разкриват многообразието на творчески прочит и интерпретация на образните и символични измерения на онези извечни и понякога неписани, но останали в историята на всеки народ мистични и митологични представи“, формулира културологът.
„Преданията, обредите, песните, ритуалите, притчите и всичко това до днес дават сила на индивидуалния творчески порив, който през годините е определял и продължава да определя нашата художествена идентичност и пластична култура“, подчерта д-р Гюрковска. Тя благодари на основните съорганизатори на форума: Община Стара Загора, Министерство на културата и Съюза на българските художници. Щастливи сме, че по традиция Балканското квадринале на живописта преминава под патронажа на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров, припомни директорът на галерията.
„Всяка епоха има своето отношение към тези митове, легенди, сказания, откривайки в тях духа на народа“, заяви изкуствоведът проф. Марин Добрев, дългогодишен директор на галерията. „И отново: скърбите, копнежите, погледът нагоре, онези герои, които са ни необходими; онова, което би могло да ни благослови и нас, и децата ни; онова, което като някакво заклинание остава във времето. Нуждаем се от своите митове и легенди, всяко време ги създава и поколенията след тях говорят за тях. Ролята на художниците – на онези, които могат да бродят из тази вечност, е да намерят своя знак за нещо, което от детинство ги е привлякло – приказки, сказания или нещо друго“, изтъкна проф. Добрев. „Затова в продължение на толкова години – 20 години от първото квадринале, ние се срещаме с всичко почти с послание назад във времето. Не е необходимо да разказваме митовете и легендите, а да носим техния дух. За художници от 21 държави квадриналето стана знак за тяхното присъствие във вечността“, обобщи проф. Марин Добрев.
В приветствието си към участниците и преди да връчи голямата награда зам.-кметът Милена Желева се солидаризира с проф. Добрев, че вечерта бе истински празник не само, защото има толкова много талант в тази зала, но защото има и изключителен дух. Зам.-кметът на Стара Загора с ресор „Култура и туризъм“ благодари на всички участници, на организаторите и на всички, които работят в Художествената галерия, за положения труд и безсънните нощи. „Най-важното е, че всички сме тук днес, заедно, подкрепяме както Художествената галерия, така и хората, които стоят зад тези произведения“, припомни г-жа Желева. Тя самата останала приятно изненадана от високия брой на творбите, които тази година участват и са намерили мястото си във всички пространства на галерията. Зам.-кметът увери творците в неизменната подкрепа на Община Стара Загора, благодари и на Министерството на културата, и на Съюза на българските художници. „Пожелавам ви светли коледни празници, прекрасна Нова година, уютно споделени със семействата и приятелите ви. Поздравявам ви и от името на кмета Живко Тодоров, за нас е истинска чест, че сме домакини на квадриналето на живописта!“, заключи зам.-градоначалникът.
Тя оправи пожелание за много професионални успехи и вдъхновение и на Васил Тенев, комуто връчи наградата на Община Стара Загора за произведението „Горната земя 2“. Тенев благодари на свой ред, поздрави колегите си и организаторите за подбраните и изложени стойностни произведения.
От името на Любен Генов, председател на СБХ и на журито на шестото издание, д-р Милен Алагенски като част от журито и председател на представителството на СБХ в Стара Загора връчи награда на живописеца Вълчан Петров за произведението „Митовете и легендите на моето подсъзнание“. Като жури бяхме изключително затруднени и това е видно по огромния брой творби, които приехме за участие, призна д-р Алагенски.
Партньори на квадриналето осигуриха част от наградния фонд снощи. Наградата на Ротари клуб Стара Загора – Берое и на Инър Уийл клуб Стара Загора Берое за произведението „Вечерята“ бе поднесена на Иван Милушев от президента на ротарианци Димитър Стаматов.
Наградата на фирма „Градус 1“ отиде при Сорин Отинджак от Румъния за произведението „Метаморфозирани животни“.
От името на Евгени Станчев, управител на „Енергоремонт“ Гълъбово, наградата на фирмата бе предадена на Севда Потурлян за произведението „Благородно единение“.
Николай Бинев, управител на „СиБиЕс маркет“, връчи наградата на Росен Дончев за „Архетип 2“.
Наградата на ТЕЦ „Марица изток 2“ бе за Георги Златев за произведението „Земя“.
Откриването на квадриналето снощи започна с кратък концерт на Детско-юношеския народен хор „Жарава“ при НЧ „Родина-1860“ с ръководител Даниела Дюлгерова. Община Стара Загора бе представена още от Диана Атанасова, началник на Отдел „Култура“ и Екатерина Радукова, старши експерт.
Изложбата ще може да бъде разгледана до 20 февруари 2025 г.