Предвидени са 8 специални награди – плакет и парична премия
Предстои дългоочакваното XVIII издание на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“. Тази година той ще се проведе на 31 август и 1 септември в курортното селище Старозагорски бани.
Организаторите на събитието Община Стара Загора, Съюз на тракийските дружества в България, Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора, Общество за фолклор, Кметство Старозагорски бани и НЧ „Христо Ботев – 1952“ Старозагорски бани са подготвили за всички гости богата програма.
Програмата е над 30-часова с участници от 20 области, сред които Добричка, Варненска, Бургаска, Русенска, Видинска, Пернишка, Благоевградска, Смолянска, Великотърновска и др. На сцените ще се качат изпълнители от читалища, пенсионерски клубове, детски центрове, училища, както и индивидуални самодейци и професионалисти.
Гостите на фолклорния събор ще имат удоволствието да разгледат занаятчийската чаршия, в която ще участват над 60 талантливи майстори – занаятчии и производители.
Селският двор ще представи най-колоритната и пъстра сцена, където извън конкурсната част гостуващите формации ще покажат характерни за региона си ритуали и обичаи, изкушаващи кулинарни вкусотии и лакомства. Сред тях са преславенските гюзлеми и щанд „Произведено в Хрищени“. В Селския двор обичайно се включват голяма част от читалищата в Община Стара Загора, показващи бита и поминъка на населеното място.
Близо 20 ще бъдат детските работилнички и творчески ателиета, които ще провокират фантазията под надслов „Съхранено с любов – сътворено с талант“. Заниманията са безплатни.
Организаторите на мероприятието ще предложат и безплатно посещение на природния феномен „Богородична стъпка“.
Предвидени са 8 специални награди – плакет и парична премия, от които 5 се дават от Община Стара Загора, 50 плакета за принос и 50 медала за индивидуални изпълнители.
Членовете на журито са авторитетни специалисти, с богат професионален опит и признание. Председател на първа сцена е доц. д-р Валентина Райчева – Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, а на втора сцена – доц. Петьо Кръстев от същия институт.
В журито са още акад. Крум Георгиев – фолклорист, член на Международната академия по традиционно изкуство, Христо Иванов – главен художествен ръководител на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“, Дарина Славова – солист на ФА „Тракия“ в Пловдив и преподавател в НМА „Проф. П. Владигеров“ София, както и акад. Васил Герлимов – хореограф.
Началото на фолклорния събор е през 2006 година, с една година прекъсване – 2020. Организатори са Община Стара Загора и Тракийско дружество „Одринска епопея“.
Мястото е избрано заради прекрасния климат, естествените природни дадености на района на Старозагорските бани, осигуряващи възможност на гостите и участниците в събора да се насладят на сенчести места и не на последно място заради близостта с феномена Богородична стъпка, за който се твърди, че след Кръстова гора и местността Рупите е мястото с много силно енергийно излъчване.
Съборът е стартирал в един ден, на една сцена и постепенно се е развивал в годините, като за това, освен природните условия, без съмнения огромна роля е изиграла и перфектната организация, която започва още в началото на годината.