Методи Марков, областен управител на Стара Загора: НОВИТЕ ИЗБОРИ ЩЕ СЕ ПРАВЯТ С НОВА ХАРТИЯ

Областният управител на Стара Загора Методи Марков коментира последните новости в областта.

– Г-н Методи Марков, наскоро разисквахте със специалист Плана за справедлив преход?

– Все още не можем да го стартираме. Липсата на постоянно правителство далеч не е единствената причина за това. Все още не сме получили писмото за подкрепа от Министерството на регионалното развитие, на базата на което да ни бъде отпуснато финансирането и да започнем реализирането на плана.

– Г-н Марков, какво се случва с паметника на връх „Бузлуджа“?                            

– Частни лица и организации се опитват да се възползват от обстоятелството, че за момента държавата няма време, сили и средства да се занимава с въпросния обект по обективни причини. Някой се възползва от ситуацията, за да черпи финансови дивиденти, което е незаконно. Поради това бяха сезирани надлежните органи, за да започне цялостна проверка на фондации, търговски дружества и частни лица, в качеството си на какви, кога, къде и как са събирали средства за нещо, което е държавна собственост. Дали има финансови злоупотреби ще обяснят компетентните органи.

Но самият факт, че държавата под никаква форма не е ангажирана и не е получила нищо за тази нейна собственост, налага извода, че нещата не са правилни. Дали има нарушение, престъпление или друг вид нерегламентирана дейност от страна на фирми, фондации или частни лица, надявам се компетентните органи да  изяснят във времето.

Задачата на Областна администрация е да установи функционалната пригодност на сградата. Видимо тя има много пороци в конструкцията. Подготвил съм писмо до министъра на културата Найден Тодоров за отпускане на средства, за да бъде изготвено конструктивно становище за функционалната пригодност на сградата, за да сме наясно със съдбата ѝ. Дали тя трябва да бъде консервирана и запечатана, дали е възможно да бъде отворена за посещения или в най-лошия случай да бъде премахната, поради влошеното си състояние, което продължава да се влошава. Надявам се това да не се случи.

Сградата е строена преди голямото земетресение 1977-ма година по старите земетръсни норми. В нейната основа, където са надписите в носещата конструкция има пукнатини. Има компрометирани участъци в бетона на диска, от които тече вода. Това означава, че цялата конструкция е компрометирана. Има опасност ако влезе вода в бетона, арматурата да започне да гние и конструкцията да стане негодна. След предстоящото конструктивно обследване ще бъде взето решение, какво да се прави в бъдеще.

Към момента по предварителни изчисления, ако сградата функционално позволява да бъде използвана за посещения, ремонтът ѝ ще струва над 40 000 000 лв. Възниква въпросът: Отворим ли паметника, какво ще го правим? Въпросите за „Бузлуджа“ са повече от отговорите. Разговорът в тази насока поне трябва да започне.

Охраната на паметника не стъпва на никаква нормативна база. Дължим я на добрата воля на един областен управител и на бивш директор на ОД на МВР който през 2018-та отделя от състава на РУ-Казанлък шестима души да пазят тази сграда. Тогава тя дори не е била недвижима културна ценност от национално значение. Тези действия са били предприети, защото неохраняем и необезопасен, обекта е интересен. Всякакви хора влизат и излизат от него. Стават инциденти. За да се предотвратят те и нежелателните набези, се налага охрана. От 2018-та до днес тя струва на държавата близо 2 000 000 лв. Има техническо решение за съвременно обезпечаване контрола и охраната на паметника, който не позволява произвален достъп и вандализъм, с камери с изкуствен интелект работещи с до 500 м лицево разпознаване дори и при мъгла.

Цялото конструктивно обследване и техниката за електронна охрана ще струват около 200 000 лв.

– Бихте ли дали малко повече яснота около състоянието на язовир „Копринка“?

– Спекулациите по темата са много. Няма да се уморя да повтарям, че този язовир няма никакво отношение към водоснабдяването нито на Казанлък, нито на Стара Загора. Язовир „Копринка“ е годишен изравнител, което означава, че той е буферен язовир. Той може да бъде изпразван до „мъртвия“ си обем и пълнен догоре. В момента кампанията по напояване е приключила. Язовирът е на 9% от общия си обем при „мъртъв“ обем от 4%. В момента има двойно количество на „мъртвия“ обем.

Усилията са носачени да не се допусне екокатастрофа, ако заради малкото вода рибите в язовира измрат. Външните температури паднаха, а с тях и температурата на водата. Това беше най-застрашаващият живота на рибите фактор. Нивата на кислород във водата започват да се нормализират. Така че, предполагам, критичната точка за екологична криза е преодоляна.

Ежедневно получавам информация за състоянието на язовир „Копринка“ и съм в непрекъсната кореспонденция с шефа на „Напоителни системи“- София и с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Търсим оптималния баланс, чрез който всички заинтересовани страни да са удовлетворени.

След като поливният сезон приключи успешно, сега чакаме добра зима, за да се напълни язовирът. Според чл. 50 от Закона за водите, водата от язовирите на първо място се използва за битови нужди. На второ място е за лечебни цели. На трето място е за поливане. На четвърто място е за други мероприятия и едва на пето място е за енергопотребление и енергопроизводство. Предполагам, че вече ги няма хората, които заради енергопроизводство са си позволили през зимните месеци на миналата година да източат 40 000 000 кубика вода от язовира, без да отчетат климатичните промени. Не са взели под внимание и безводната зима.

От „Напоителни системи“ – Ст. Загора, за да отговорят на всички заявки на земеделските производители се нуждаят от 70 000 000 кубика вода за поливане по план. Дори той да бъде намален до оптималните 60 милиона, нивото на язовир „Копринка“ плюс „мъртвият“ и резервният обем не трябва да достига под 70 000 0000 кубика вода, преди поливния сеззон. Ако нивата на водата стигнат до 145 000 000 тона, би било подходящо използването й за енергопроизводство. При количества от 70-75 000 000 кубика вода в началото на май означава, че енергопроизводството трябва да бъде спряно, за да има резерв, достатъчен за земеделските нужди и нивата на водата в „Копринка“ пак да паднат, без да предизвикаме екологична катастрофа.

– Как протича подготовката за парламентарните избори?

– Работи се за това предстоящите избори да протекат максимално честно и прозрачно. Неслучайно служебното правителство и ресорният министър Росен Карадимов заявиха чрез ЦИК, че няма да бъде използвана друга хартия за машините за гласуване освен тази, която в момента БНБ ще разпечата.

Това се прави извън желанието на някои политически партии да бъде използвана стара хартия от предишни избори, защото е останала. Новите избори ще се правят с нова хартия, такава каквато трябва да бъде. Защото се оказа, че предишната хартия не е отговаряла на изискванията, откъдето дойдоха проблеми с много от машините и с разпечатването на контролните разписки.