ПОЛИТИЦИТЕ НИ НЕ ГЛЕДАТ В ПЕРСПЕКТИВА, МИСЛЯТ САМО ОТ ИЗБОРИ В ИЗБОРИ

„Въпреки, че все по-отчетливо започва да се говори за следизборни коалиции, у политиците ни липсва зрялост и смиреност и зрялост. Проблемът в тази насока е многопластов, но в същината му е това, че преобладаващата част от тях все още си мечтаят, че партиите им ще вкарат в Народното събрание 100-120 депутати. Ако това не се промени и  коалиционното говорене не се активизира, на предстоящия вот ще сме изправени пред рекордно ниска избирателна активност от 28-30%, прогнозира социологът от „Барометър-България“ Николай Николов.

По думите му има ново деление на политическите сили у нас. ‚Вече не говорим за леви и десни, нито за либерални или консервативни партии. Условното им делене на две е на стабилни- без видими вътрешни проблеми. Тук влизат ГЕРБ, Възраждане и ИТН.В другата група са останали, които имат някакви проблеми. Величие се разпадна, БСП,  е в полу разпад. Там уж направиха някакво обединение. То обаче е по-скоро на принципа: „Старата песен на нов глас“. Случилото се в ДПС пък бе неочаквано от никой. Там се очаква кървава битка.  Проблемът пред движението сега е как то ще участва в бъдещите избори. Кой ще регистрира и оглави листите, още не е ясно. За пръв път в ДПС има сериозни проблеми, Друг път е имало малки. Решаваха се вътре в партията и заглъхваха преди избори. В момента сблъсъкът между Доган и Пеевски е огромен. За пръв път проблемите там излизат на бял свят чрез медиите. Не съм наясно защо Пеевски тръгна на явна конфронтация   срещу Доган, при все, че партията им имаше отлични резултати на последните избори. Играта вабанк на Пеевски срещу Доган е абсолютно грешна и ненужна“.

Николай Николов не очаква поява на нови партии със сериозна роля на политическата ни карта. „Това с новите партии беше хубаво в първия момент, когато се появи Величие. Разпадът й обаче даде много лош пример на хората да не гласуват за малка партия. И как да подкрепят такава, когато се оказа, че участниците в нея са отправяли заплахи помежду си? Има малки партии с моментно присъствие между 3 и 4%. Но, при динамичното развитие на нещата в Българи, до изборите всичко може да се промени. Повтарям, че партиите трябва да бъдат готови да правят коалиции. Да сложат политическото его на заден план, защото и най-разпознаваемата сред тях не може да достигне до 100, камо ли до 120 народни представители. Много е важно в предизборната кампания партиите да не се „плюят“ масово и взаимно, след което да се чудят как да се коалират. Време е за коалиции“. Социологът п „Барометър-България“ счита, че това няма да са последните скорошни парламентарни избори в страната. „В зависимост от това кой какви гласове ще вземе, временно успокоение на политическите процеси може да се очаква. Предвиждам първо място след изборите за ГЕРБ-СДС, второ за Възраждане, защото хората на Костадинов развиха много добре за себе си темата за джендър идеологията. Те са и в лагера на стабилните партии, Трета позиция давам на ПП-ДБ. Не изключвам там да се настани и някоя от фракциите на Доган или Пеевски в ДПС, в зависимост от това, коя от тях ще вземе превес. Никой не може да каже със сигурност дали Пеевски ще се появи на изборите със собствен политически проект. Досега ДПС беше „затворена“ за външните наблюдатели партия, затова едва ли  някой би се наел да прогнозира кой ще овладее процесите в нея.“ Николай Николов не вижда връзка между нашите избори и резултата от президентския вот в САЩ. „Какво зависи за нас случващото се зад Океана. То може и да определя в някаква степен движението на външната ни политика, но не е определящо за нея“. Събеседникът ми отбеляза, че докато е президент, Румен Радев няма да слезе на политическия терен със собствена партия. „Държавният глава вече веднъж направи подобен ход с Възход, от който яко се „опари“. Никога президентът не е заявявал, че ще прави партия. Тази тема, по-скоро журналистите я преекспонират заради високия му рейтинг. Засега няма индикации , че Румен Радев  ще прави партия, защото слезе ли на политическия терен, рискува срив за популярността си. За това, съветвам гражданите , разчитащи да гласуват за партия на Радев, да насочат усилията си другаде.“.

Николай Николов открои двата приоритета пред обществото ни. ‚Единият от тях се състои в надеждата, че краят на войната в Украйна скоро ще настъпи. Нашенецът следи под око и президентската кампания в САЩ. Там борбата ще е буквално за всеки глас. Да не забравяме и развитието на икономиката ни. Проблемът на България е, че в нея се очертава един огромен център, какъвто е София. Там са съсредоточени огромни ресурси от хора и капитали. Сравнително добре стоят и другите ни големи градове- Пловдив и Варна. В останалите ни центрове обаче масово хората оцеляват, работейки  почти за минималната заплата . Голям е дисбалансът между центъра и периферията в страната, а политиците не правят нищо за промяна в тази насока. Те не гледат десет години напред, Мисълта им е насочена само от избори към избори и от собствената им изгода от тях.“