Водачът на листата за кандидат-депутати на коалиция Продължаваме Промяната-Демократична България в 27 МИР Радослав Рибарски за перспективите пред енергетиката и икономиката в региона.
Каква ще е съдбата на Плана за възстановяване и устойчивост за България и каква ще е съдбата на комплекса „Марица-изток“?
–По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост и опасенията на хората, в момента ставаме свидетели, че условието за намаляване на въглеродните емисии в енергетиката с 40% се изпълнява по естествен път. С изтичането на договорите на американските централи, въпросните 40% се постигат без да е поет ангажимент за затваряне на енергийни мощности. Те остават налични. С Плана за възстановяване и устойчивост и с Плана за справедлив преход държавата ни цели да се задържи заетостта в комплекса „Марица-изток“. Хората, освободени от „ТЕЦ Марица-изток 3“ имат затруднения с намирането на отговаряща на изискванията им работа. В старозагорски регион отдавна трябваше да се случат редица инвестиции, които в момента да предоставят възможност за работа на освободени служители на въпросния ТЕЦ. Чуждестранен сериозен инвестиционен интерес към региона беше заявяван многократно.
Остава ли той наличен. В индустриалните зони ли е бъдещето на региона?
–Редица инвеститори вече предпочитат да се насочат към съседни държави, където могат да се възползват от средства от Плана за възстановяване и устойчивост и където имат безвъзмезден ресурс за своя бизнес и инвестиции. Наблюдава се намаляване на индустриалното производство и отлив на инвеститори от България към други дестинации. Това е пряк резултат от наближаващата в Германия икономическа рецесия и от цялостната обстановка в региона с високите цени на електроенергията. Що се отнася до бъдещите индустриални зони в България, те биха проработили, когато в държавата има предвидимост. Тя идва от съставяне на редовен кабинет, Плана за възстановяване и устойчивост, пътят към Еврозоната и Шенген, които доближават условията за бизнес с вече установените в западна Европа. Същото важи за Пътната карта, енергийната стратегия и за реформите, сигурността в България и инвестициите в нея. Нищо от това не се случи поради липсата на политическа воля. Коалиция Продължаваме Промяната-Демократична България многократно заявява, че без политическа воля и без да станат факт изброените неща, инвестиции няма да има. Те са немислими без категоричното ангажиране и на държавата, каквото наблюдаваме в Сърбия и в Румъния. Стара Загора разполага с огромен потенциал за привличане на инвестиции. Терените са налични , както и необходимата инфраструктура. Нужни са ни производства с по-висока степен на специализация.
Не сме ли закъснели да мислим в тази насока?
-Закъснели ще сме, ако започнем да мислим в тази насока тепърва. Наченките не ги виждам, защото за пореден път бе отхвърлена Пътната карта. Винаги обаче съм бил оптимист, че нещата могат рязко да променят посоката си. Нужна е обаче много работа.
Какво е цялостното икономическо бъдеще пред региона?
-В последното заседание на Народното събрание по мое настояване успяхме да предотвратим посегателство върху електропреносната система на Мини Марица- изток ЕАД. Дружеството щеше да загуби основното си предимство за привличането на инвестиции. Много ми се иска в бъдеще държавата да излезе с цялостен план за съдбата на комплекса „Марица-изток“. Имам очакване, че този път идеите, които ще бъдат предложени въз основа на анализа от Европейската инвестиционна банка, ще се приемат от заетите в комплекса и ще започне същинската работа за решаване на проблемите там. Време за чакане и губене няма. Отлагането на проблемите и отправянето на взаимни обвинения от кампания на кампания, води само до тежкото задлъжняване на „Марица-изток“.
Част от синдикалистите обаче са твърдо против преквалификацията на работещите в комплекса?
-В момента изключително голям ресурс и средства се насочват именно към въпросната преквалификация на кадрите. Специализацията на заетите в региона енергетици е достатъчно добра, така че те да отговарят на търсенето в сходни дейности. Вярвам, че те ще предпочетат да надграждат професионалната си квалификация, отколкото цялостно да сменят професионалното си поприще.
Каква предизборна кампания очаквате?
-Към момента тя е повече от вяла. Продължаваме Промяната- Демократична България не се е вкопчила във властта. Доказали сме, че сме готови на компромиси, в името на съставянето на редовно правителство. Не виждаме ли обаче от останалите политически партии желание за реформи и все по- често ставаме свидетели на опити България да бъде отклонена от европейския й път, В такива случаи категорично казваме- Не на безпринципните коалиции. За жалост България е в спирала от избори и това все повече разколебава хората.
Узря ли политическият ни елит за обединение въз основата на каузи?
-За Продължаваме Промяната- Демократична България реформите, насочени срещу корупцията са на първо място. Всеки, който е склонен да подкрепи тези реформи е добре дошъл на разговори с нас. Видяхте обаче как протече гласуването за отзоваването на Антон Славчев от комисията за борба с корупцията. Той и в момента я оглавява извън мандата си. Трябва да стартират и процедурите по избор на редица регулаторни органи. Единственият кандидат за главен прокурор на България отново е Борислав Сарафов. Всичко това не ни дава индикации за смяна на посоката в България.
Какво да очакваме от Продължаваме Промяната-Демократична България до края на кампанията?
-Продължаваме Промяната-Демократична България ще продължи да разяснява фактите и обстоятелствата, довели България дотук. Хората не виждат резултати, но такива бяха постигнати при двете правителства, доминирани от Продължаваме промяната- Демократична България. Планът за възстановяване и устойчивост беше придвижен. България е все по-близо до Еврозоната. Страната ни е на последната права пред приемане в сухопътния Шенген. Мотото на кампанията ни е: „Да се погрижим за България“. Най-голямата грижа пред нея, е че в две поредни години липсваше политическата воля за довеждане на реформите до край и вече да сме свидетели на реални резултати.
Подкрепете Продължаваме Промяната и Радослав Рибарски с бюлетина N 26 и преференция 101.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.