Искра Михайлова: ЗА НАС ЗАЛОГЪТ НЕ Е НАШАТА ПОПУЛЯРНОСТ ИЛИ НЕПОПУЛЯРНОСТ, ЗА НАС ЗАЛОГЪТ Е БЪЛГАРИЯ

Председателят на Възраждане-Стара Загора и депутат от 27 МИР Искра Михайлова за приоритетите пред партията и перспективите пред енергетиката ни.

Г-жо Михайлова, доволни ли сте от постигнатото от Възраждане в изборите на местно и на национално ниво?

-Резултатът на Възраждане е много добър. Това бяха най-тежките избори, по отношение манипулации, купуване на гласове и натиск върху гражданите. На фона на всичко това ние не само, че запазихме устойчиво второто място в област Стара Загора, повишихме подкрепата, която ни дават избирателите, но и за пръв път спечелихме една от общините в областта. В четвъртата по-големина в областта- община Раднево, Възраждане е първа политическа сила. Целите ни обаче са много по-високи и сме още по-амбицирани, да работим още по-упорито след изборите, за да ги постигнем.

Преди предизборната кампания с колегата Ви Даниел Проданов посетихте Бундестага ?

-Поканата бе по инициатива на втората по големина партия в немския парламент- Алтернатива за Германия. Опитваме да работим на няколко фронта по темата със ‚Зелената сделка‘ и с въглеродните емисии. Смятаме ги за голяма тежест за Европа и за ЕС. С колегите от Алтернатива за Германия обсъдихме съвместни действия на националните държави на парламентарно ниво. Следва да отнесем въпроса към Европейския парламент за по-широка дискусия. Планираме да посетим и Полша за контакт с тамошната Конфедерация, за водене на сходен разговор и за промяна в климатичното законодателство,  за отмяна на ангажиментите, поети към националните   държави към този несправедлив според нас пакт. Евродепутатите на Възраждане също водят разговори  в тази насока с представителите на държавите, според които действащото законодателство води до деиндустриализация на държавите, а не щади околната среда. Искаме да се справим с предизвикателствата пред околната среда и сме една от най-„зелените“ партии в тази насока. Политиките, които изповядваме са за опазване на природата. Но това няма нищо общо с подписаните споразумения. Те нямат нищо общо с природата и с околната среда. Имат общо само с икономическите интереси и деиндустриализацията на държавите. Смятаме, че ще намерим широк кръг от съмишленици сред редица водещи партии от държавите в ЕС., за да сформираме кръгла маса по темите за успехите, неуспехите, ползите и щетите, претърпени от националните държави . Ще търсим начин как да се справим с онова, което предстои. В България е заплашено съществуването на комплекса ‚Марица изток“, който е огромен по мащаби за Балканския полуостров и за Източна Европа. От това национално богатство и гарант за енергийната ни и национална сигурност  няма да се откажем, защото някои безотговорни политици са подписвали неприемливи договори назад във времето. Работим за прекратяването им и търсим партньорства. Убедена съм, че ще ги намерим.

Има ли спасение за комплекса „Марица изток“?

-Вече работим в тази насока и не сме спирали да го правим от 2019-та. Тогава бе коментиран първият вариант на Плана за възстановяване и устойчивост, когато бе пропуснат механизмът за капацитет. Още преди да стане парламентарно представена група Възраждане изписа тонове листи, че планът не бива да се случва по този начин. За съжаление тогава никой не ни вземаше на сериозно. От 2021-ва, откакто Възраждане е в Народното събрание, успяхме да постигнем някои ключови неща. Благодарение на нас терените на „Марица изток“ са в цялост, а не са разпродадени на парче. Не допуснахме понижаване на мощностите. Не беше приета и пътната карта за климатична неутралност, обричаща комплекса буквално на гибел. Искаме яснота, сигурност и устойчивост, че комплексът ще работи., че специалистите, които са на правилните назначения в този комплекс ще продължат да работят. Не е тайна, че в държавната ТЕЦ има политически назначения. Заелите ги трябва да ги освободят и заплатите им да не ‚тежат‘ на дружеството. Лошият имидж на държавната ТЕЦ и на няколкото държавни рудника като люпилня на партийни кадри трябва да престане. Там работят професионалисти, извършващи специфична и много тежка работа. За тях трябва да има сигурност и устойчивост, а не лоша репутация.

Алтернативата на комплекса в индустриалните зони ли е?

-Не. Алтернатива на комплекса-няма. Такава би имало, ако България имаше стратегия за устойчиво енергийно развитие, в която е записано по какъв начин държавата може да се обезпечава откъм еленергия. Такова нещо няма. В момента комплексът „Марица изток“ е незаменим и безалтернативен. Индустриалните зони нямат никакво отношение към енергийната сигурност на страната. Заетостта, която те биха постигнали не е достатъчна да покрие загубите на работна ръка в комплекса. Там са ангажирани тесни специалисти. Те не могат да бъдат преквалифицирани просто така. Още повече, че такъв процес дори още не е започнал. Работните места, които биха разкрили индустриалните зони са по-скоро пожелателни и звучат като детска приказка. За тях няма нищо сигурно. Как тогава те ще бъдат алтернатива на нещо, работещо от близо 60 години?

Не закъсняхме ли с усвояването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост?

-Не! България въобще не трябва да усвоява тези средства. Планът за възстановяване и устойчивост беше пагубен за страната ни. Той въобще не трябваше да бъде подписван. Какво като усвоим едни средства, които определени родни партии после ще откраднат? Фирми, приближени до въпросните партии ще получат от плана „донорство“, неясно точно срещу каква обществено полезна работа. А ние ще затворим работещи дружества, за да получи някой пари. Къде е сметката за България?

Ще успее ли 51-вият парламент да излъчи постоянно правителство?

-Не мога да гадая. Ако ще има правителство като това на „сглобката“, тогава- не, благодаря. Да отиваме на нови предсрочни избори. От Възраждане сме готови за такива. Имаме  програма и платформа. Знаем какво искаме за държавата. Няма да отстъпим  и на една  дума от него, нито пък от обещаното към избирателите ни. Това е и причината подкрепата към нас да расте. Доказахме, че това, което мислим, го говорим. А това, което го говорим, го правим,

Какво биха променили евентуални нови парламентарни избори. Не биха ли понижили още избирателната активност?

– Последните избори показват много ясно, че ГЕРБ и ДПС са в изолация. На тях им е все по-трудно да мобилизират „купения“ си и  „контролиран“ вот. Все по-трудно им е и да са управляващи отново. Възраждане „разклати“ статуквото. ГЕРБ и ДПС не са никаква алтернатива. Тези партии не трябва да са във властта. Ниската избирателна активност у нас се дължи на опорочената политическа  и медийна среда у нас. Те отвращават гражданите от изборния процес. Безбройните манипулации и машинации по време на изборите отчаяха хората, че може да има честен вот. Само гласът на свободните и честни хора обаче може да промени средата. Иначе ще ни управляват „купени“ и „контролирани“ хора, изпращащи във властта партиите на статуквото.

Пришиват на Възраждане клеймо на националистична или русофилска партия?

-Ние сме национално отговорна партия. Всичките ни политики са свързани само с България. Няма нито едно доказателство, че сме русофилска партия. От мига, в който се „разгори“ военният  конфликт между Русия и Украйна, твърдим че войната е нещо ужасно. България не бива да се намесва в нея, а да бъде посредник за мир. Не бива да изпращаме финансови помощи, нито оръжие и хора на фронта, за да не се „разгаря“ още повече войната. България няма място в нито една война. Тя трябва да е остров на мира. Санкциите, които ЕС налага на Русия, пречат на ЕС, а не на Русия. Казваме го, защото гледаме реално на нещата. Не говорим под заповед на някое посолство. Не сме и националистична партия от типа на АТАКА. Няма сходства между моята риторика и тази на техния лидер Волен Сидеров. Ние не сме лидерска партия, а организация с над 150 структури и хиляди членове. Ние сме национално- отговорна и  патриотична партия. Всичките ни партии трябва да са патриотични и да мислят първо за собствения си народ.

Продължава ли борбата ви за запазването на българския лев, срещу въвеждането на еврото?

В новия национален парламент ще внесем ново искане за запазване на българския лев. Ще видим дали някоя от останалите политически сили ще ни подкрепи.

Мисията на Възраждане е да стане първа политическа сила и да управлява. Няма ли да ви натежи това?

-Мисията на всяка политическа сила е да управлява. Иначе не би имало смисъл от нея. Като управляващи много по-лесно бихме стигнали до отговорите на важни за държавата въпроси. Като опозиция, това е трудно и на моменти дори невъзможно или пък нещата се случват много бавно. Ако имахме досег до изпълнителната власт, държавата щеше да е много по-напред. За нас залогът не е нашата популярност или непопулярност. Залогът е нашата родина. Ако получим управленски мандат ще сложим на масата своите политики и приоритети. В политически пазарлъци и разпределяне на министерства няма да се включим. Имаме програма с приоритети във всички сектори, от която няма да отстъпим, влизайки в безпринципни коалиции.