Законодателството в България не трябва да се променя толкова често, защото честите промени в него, не водят след себе си до положителен резултат“, коментира адвокат Елена Нонева.
„Не считам, че е морално Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да изкара нов такъв. Не следва да избира нов главен прокурор. За висшите постове у нас напоследък няма състезание, защото кандидатите са все по един. Нека да има повече предложения, от които да се избере най-доброто. За мен липсата на кандидати е продиктувана от външен натиск върху съдебните институции. Сегашният и.д. главен прокурор Борислав Сарафов очевидно е спасителен пояс за тези, които го издигат. Нужно им е лице, което да пази в близките 7-8 години, за да изтече давността на наказанията, които следва да търпят“.
Елена Нонева определи темата за съдебната реформа като „дъвка“ в устата на много родни политици и партии.
„Тази дъвка я дъвчат от много години политици, напоследък се включиха и Продължаваме Промяната, и Кирил Петков, и ДСБ и Христо Иванов. Видяхме обаче от това често дъвкане какво се получи накрая – нищо. Крайно време е политиците да разберат, че хора, които никога не са се занимавали с право и нямат такава квалификация, няма как да извършат съдебна реформа. Тя трябва да се прави от професионалисти и хора с реален опит, работещи в: съдебната система, следствените органи, прокуратурата, частните съдебни изпълнители, адвокати и нотариуси. Призивът ми към политиците е – Оставете експертите да направят съдебната реформа, а вие започнете да решавате ежедневните проблеми на хората. “.
Събеседничката ни коментира и родната политическа обстановка.
„Не очаквах политическата криза в България да се задълбочи още повече. Очаквах обаче, че политическите партии ще се разберат трудно за това, кой да е председател на Народното събрание, защото всяка една от тях искаше непременно такъв да е издигнатият от нея кандидат“, каза адвокат Елена Нонева, председател на Политическа партия Социалдемократи, която е част от “ БСП-Обединена левица “.
„Считам, предвид засиления обществен интерес, че Конституционният Съд ще се произнесе по-бързо по жалбата на “ БСП-Обединена левица “ относно отмяната на т. нар Домова книга и за връщане правомощията на президента за сформиране на правителство, залегнали преди конституционните промени. Очаквах избора на доц. Наталия Киселова за председател на парламента, защото тя е равно отдалечена от всички партии. Тя е избрана от “ БСП-Обединена левица “, но като част от гражданската квота. В същото време е добър експерт и правилно избрани човек за председател на Народното събрание. Надявам се, че този дълъг и мъчителен избор ще накара партиите да проявят разум и да сформират редовно правителство. След толкова поредни и неуспешни избори нямаме нужда от нови такива с близките и познати резултати. Ситуацията в България не се променя, но обществото очаква решаването на много наболели проблеми, които вече трета година стоят без развитие в положителна насока. Отново призовавам политическите сили към разум и връщане към обещанията, давани в предизборните им кампании, че всички ще работят за развитието и благополучието на страната“.
Елена Нонева не вижда Делян Пеевски и ДПС Ново начало в управлението на страната.
„Те не са добрият пример, който може да бъде следван. Възможни са всякакви конфигурации на редовно правителство, включително и с участието на Възраждане. Ако политиците ни наистина започнат да мислят прагматично и сложат на масата линиите, които ги събират, преди тези, които ги разделят, може да се намери изход от политическата криза. Предвид чутото в рамките на последния месец ми е трудно да прогнозирам кой с кого може да се коалира. В същото време обаче не ни е необходимо редовно правителство на всяка цена. Особено, ако то ще е такова като на „сглобката“, чиито тежки последствия България още търпи. Ако искат редовно правителство, партиите които ще го съставят трябва да имат ясно коалиционно споразумение с първостепенни проблеми – икономика и демографска криза. Всичко подредено след това е с еднаква тежест.“
Елена Нонева не вижда перспектива в евентуален бъдещ политически проект на Корнелия Нинова.
„ Начинанието на Нинова няма да успее. Тя, бидейки председател на БСП, вероятно не разбра каква партия ръководи през тези години. Беше ли разбрала, нямаше да прави нова партия, защото историята доказа, че всеки лидер излязъл от БСП с идеята да създава самостоятелен политически проект, постигна еднократен резултат на изборите и после търси столетницата, за да работи с нея. “