Адв. Елена Нонева, лидер на ПДС: ЦЯЛОСТНОТО УПРАВЛЕНИЕ ЩЕ ЗАВИСИ ОТ ТОВА ДАЛИ В НЕГО ЩЕ НАДДЕЛЕЕ РАЗУМЪТ, А НЕ ЕМОЦИИТЕ

В Стара Загора трябва да има модерна индустриална зона. Да се запази обаче и летището“, коментира лидерът на Политическо Движение Социалдемократи  (ПДС) адвокат Елена Нонева.

„Запазването на летището е с приоритет. То е обект със стратегическа значимост за привличане на инвеститори. Може да бъде и много добър източник за привличане на доходи, ако го ползваме за карго полети. Не виждам причина, според която старозагорското летище да не функционира като такова. При едно добро негово управление, то наистина може да носи „свежи“ пари.“

В качеството си на лидер на ПДС, част от коалицията БСП-Обединена левица, адвокат Елена Нонева коментира избора на вице-премиера Атанас Зафиров от временно изпълняващ длъжността председател на столетницата, за постоянен титуляр на поста.

„Всяка партия сама избира председателя си. От моите наблюдения съдя, че при „червените“ изборът в повечето случаи пада върху този, който ги е представлявал и до момента, независимо колко голяма е конкуренцията за лидерската позиция. За мен изборът на Атанас Зафиров беше очакван. По начинът, по който беше избран, става ясно, че повечето хора в БСП са доволни от временното му управление. Атанас Зафиров декларира, че времето на лидерството в БСП е вече свършило, а той е пръв сред равни. Ако партията се върне към старите си традиции на управление, изключвайки периода на последния й постоянен председател, и решенията, пак, както винаги,  се вземат от колективни органи, тя ще има своето развитие. Нормално е партиите на прехода вече да губят позициите си, на фона на появяващите се нови политически сили у нас. Поздравявам Атанас Зафиров за избора. Пред ПДС не стои дилемата, да напусне ли формата БСП-Обединена левица, или не. Коалицията, която бе създадена през миналата година продължава да работи. Някои колеги я напуснаха. Мисля обаче, че ако има несъгласие с общата политика, е по-добре то  да се изразява вътре в коалицията, а не чрез медиите. Коалицията не е „остров“, който може да се ползва като трамплин за получаване на лични облаги за някой от председателите на партии вътре в нея.“

Ето как Елена Нонева вижда перспективите пред правителството на Росен Желязков.

„Определено и  при „БСП-Обединена левица, и при ГЕРБ-СДС, и при ИТН, ще има отлив на общественото доверие заради включването им в Министерския съвет. БСП и преди е била част от  управленски коалиции. Последният пример за включването в й такава е този с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Тогава „червените“ не загубиха чак толкова от вота си. Още повече, че тогава министърът, който подписваше износа на снаряди, беше тогавашният председател на БСП Корнелия Нинова. След подобно участие БСП не „катастрофира“. Успешна за БСП беше и управленската коалиция с НДСВ и ДПС.  Въпрос на политики е да се отчетат плюсовете и минусите от участието в управлението. Убедена съм, че нашата коалиция избра правилния ход, като го подкрепи. Алтернативата бяха нови избори, а ново ходене пред урните за централна власт- за седми път за три години- щеше да означава ново излишно харчене на пари, които можеха да се вложат в нещо далеч по-полезно Някои трябва да сложи спирачка на спиралата от избори в избори и постоянни служебни правителства. Надявам се управляващите да проявят мъдрост, а не да се водят от емоции и да вземат правилните за страната решения. Да спрем д чертаем  „червени линии“. Няма да се ангажирам с позиция дали кабинетът Желязков би имал дългосрочен хоризонт или не. Цялото управление ще зависи от това доколко в него ще надделее разумът, а не емоциите“.