ПОРЕДНИ ГАЗОВИ НЕВОЛИ ЗА БЪЛГАРИЯ

„През изминалата седмица беше приет в съответната временна комисия докладът, който разглежда Споразумението между Булгаргаз ЕАД и турската енергийна компания Боташ, подписано на 3 януари 2023 г от служебния кабинет начело с Гълъб Донев и служебния министър на енергетиката Росен Христов.

След продължилите три месеца изслушвания и преглед на голям обем от документи се оказва, че въпросното Споразумение е крайно неизгодно за Булгаргаз и като цяло договорените капацитети не се използват, а се заплащат.

Договорената такса на Мвтч се дължи от Булгаргаз на Боташ, независимо дали са доставени количествата в пълен размер, и осигуряване на капацитет на входна точка Странджа/Малкочлар. Капацитетът за пренос на природен газ, за който Булгаргаз ЕАД ще плаща всеки ден за срок от 13 години възлиза приблизително на 500 000 щатски долара на ден. На годишна база капацитетът се равнява на 1 млрд. 840 млн. куб. метра природен газ, който биха могли да пренесат.

През 2023г са доставени едва кораб и половина, но такси се дължат за целия договорен обем, т.е. запазеният капацитет не се използва и се оказва ненужно голям. Споразумението с турската енергийна компания Боташ не може да се определи, като такова за достъп до терминалите и газопреносната система на Боташ, защото Булгаргаз ЕАД няма достъп до терминалите в Турция, няма достъп до турската газопреносна мрежа, няма достъп до газохранилищата и не пренася газ през Турция, защото няма съответни сключени договори и получени лицензии за осъществяване на такива дейности.

Булгаргаз вече има резервиран годишен капацитет в размер на 1 млрд. куб. метра на IGB – гръцката връзка, по която получава азерски газ. От терминала в Александруполис Булгаргаз има също 1 млрд. куб. м резервиран капацитет и с това споразумение с Боташ за близо 1,9 млрд. куб.м, общият обем на доставки на природен газ на година става 3,9 млрд. куб.м, при пазарно потребление в България далеч под 3 млрд. куб. м годишно.

На българския газов пазар лицензия за търговия с природен газ притежават 136 търговци, които са в пряка конкуренция на Булгаргаз. В случай, че Булгаргаз не успее да договори доставки на конкурентни цени, това означава, че ще бъдат извършени разходи за вече резервиран капацитет, който няма да се използва и дружеството ще понася големи финансови загуби в продължение на 13 години.

Тази седмица докладът предстои да се разгледа и в пленарно заседание на Народното събрание. От парламентарната група на ПП-ДБ ще настояваме този доклад заедно със събраните документи да бъдат изпратени към Прокуратурата на Р България и ДАНС, а самото Споразумение да бъде предоговорено, обобщи депутатът на Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ) от 27 МИР и зам.-председател на парламентарната енергийна комисия Радослав Рибарски.