ДЪРЖАВАТА ДА СЕ ВЗЕМЕ В РЪЦЕ, ИНАЧЕ НЯМА ДА ИМАМЕ СПОРТ

Свободнякът от клуба по борба Берое Радомир Стоянов ще участва на стартиралото в испанския град Понтеведа световното първенство за юноши и девойки до 20 години. Той и Сали Салиев от Търговище ще са единствените представители в своя стил, които ще отстояват честта на България на престижния форум. Останалите са класиците Христо Валентинов, Димитър Георгиев, Кристиян Миленов, Спартак Валентинов, Алан Дзабиев и девойката Никол Крумова. Сред двамата треньор на националите в свободния стил е старозагорецът Диан Динчев. 
„Радо в момента е на подготовка с останалите трикольори в Дианабад. Утре групата ни пътува за Иберийския полуостров. Нашият представител се готви под вещото ръководство на руски специалист. Световният шампионат ще е последният в кариерата му, в който той ще излезе на тепиха в познатата му досега категория до 79 кг.  После се качва в по-горната- при до 86-килограмовите. Амбициите му са да покори световния връх. Конкуренцията в категорията му е жестока, включва внушителните 32 борци. Въпреки нея, Радомир е решен да смачка всички опоненти по пътя си и да триумфира със световната титла. Целта му е напълно изпълнима, защото нашето момче превъзхожда значително по класа останалите състезатели. За него е важно само да е здрав и да поддържа теглото си и ще завоюва златния медал. Справя се отлично със задачите си. Нищо не е в състояние да го отдели от начертания път“, убеден е бащата на талантливия спортист и президент на  Берое Николай Стоянов. Той е и член на УС на родната федерация по борба и се слави с това, че в повечето случаи се въздържа от прогнози, относно представянето на възпитаниците на клубния  си тим в схватките, за да не сложи каруцата пред коня.
„И аз като активен борец, признавах само първото място. Няма съмнение, че и Радо мисли в тази насока“, допълни Николай Стоянов. По думите му българската борба се нуждае от ново цялостно развитие по отношение на концепцията й. „Националните отбори в отделните възрасти трябва коренно да променят начина си на подготовка. Руснакът, под чието ръководство се готви Радомир е Олимпийски медалист като състезател от миналото. Като треньор пък е изградил двама Олимпийски шампиони и според него, за да разчитат на достойно представяне в международните си изяви, българските борци трябва да имат минимум 8 състезания в чужбина. С нашите 2 до 3 турнира от вътрешния календар преди да си сверим часовника с останалите, само се заблуждаваме, че нещо правим. Как тогава искаме да имаме конкурентна борба в световен мащаб? Не стане ли отново спортът държавна политика, както беше преди демокрацията и сегашните постижения на атлетите ни в чужбина, ще ни се струват върхови. Подкрепям предложението на спортния меценат Гриша Ганчев за обособяване на няколко центъра по борба в страната. Това е начинът спортът ни да върви напред. Държавата обаче я няма, оттам и спортната стратегия у нас куца. Сега всичките ни политици бързат да се снимат с Олимпийския шампион във вдигането на тежести Карлос Насар. Спре ли да печели авторитетни отличия, да „чупи“ рекорди и да е силният на деня, бързо ще го забравят по стара нашенска традиция. Призовавам държавата да се вземе в ръце. Иначе няма да имаме спорт, а хората, отделящи пари за спорт в България, ще стават все по-малко. Само фактът, че пъпът ми е хвърлен в залата по борба, ме мотивира още да го правя“, допълни спортният бос. Прогнозата му е за дубъл на Олимпийската титла на Семен Новиков в класическия стил след четири години в Лос Анжелис. От поколението на Радомир Стоянов само той дава надежди за сериозни успехи. Борбата е индивидуален спорт. Не се ли обединим и не изградим ли силен колектив обаче,  ще започнем да говорим за подобаващо присъствие на международния тепих в минало време. При все това оставам оптимист за бъдещето на българската борба. И твърдо стоя зад думите си, че тя ще ни донесе поне една Олимпийска титла в САЩ“.