Йордан Боев, ”CP 12” : БЕРОЕ Е ПО-СКОРО ОТБОР, ОТКОЛКОТО  КЛУБ

Едно от знаковите лица на фен-фракцията “CP 12“(Капитан Планета 12, от името на популярния в миналото анимационен герой и от броя, основатели на фракцията),  Йордан Боев  говори по актуални теми, засягащи ПФК Берое и за старозагорския спорт.

Данчо, как оценяваш представянето на Берое през миналия сезон?

-Определям го като поносимо. По-добро е от миналогодишното. Поне  запазихме елитния си статут, без да минаваме през ситото на баража. Желанието на повечето запалянковци на Берое е да се развива школата. При новия собственик Ернан Банато, това не го виждаме. Цялостните проблеми в клуба се задълбочават. В него няма сигурност. Наблюдаваме медийно затъмнение, в по-малка или в по-голям степен. В момента Берое е по-скоро отбор, отколкото клуб, без каквато и да  е било социална политика.

Мнозина  обаче твърдят, че Банато е без алтернатива?

-Банато потърси клуба, а не клубът Банато. Доколкото съм запознат, той в предварителни разговори е поел обещания, които не изпълнява. За съжаление Берое няма друг избор за финансов благодетел в момента, защото местният бизнес, за пореден път показа, че Берое за него не е важен. За съжаление не виждам „светлина в тунела“. Индикации за промяна още по-малко. Мисля, че ще продължим по познатия начин. Ще я караме с привличането на по десетима футболисти на полусезон, с честа смяна на треньори, с непостоянство в играта на отбора и резултатите. Берое остава едно търговско дружество.

Някой би репликирал, че това е в основата на съвременния футбол?

-Не е така, защото футболът е за феновете.

Някой положителни неща в Берое обаче няма как да се отрекат. Едно от тях е привличането на Себастиян Виа?

Селектирането му беше по-скоро плод на късмет. Втори като него в Берое няма да дойде. Или както казват гърците: „Два пъти в една и съща вода не можеш да се изкъпеш“.

Не звучиш оптимистично за бъдещето на Берое?

-Клубът няма избор. За мен най-правилно и най-реалистично беше местният бизнес или консорциум от фирми да издържат отбора. Или с това да се ангажира общината, подпомагана от спонсори. Явно обаче на този етап това не е възможно. Единственото положително нещо за Берое е, че се отърва от безвремието на ТЕЦ-а. Много хора харесваха тогавашното финансиране. Но освен финансовата стабилност, тогавашното управление не доведе след себе си нищо друго за клуба в положителна насока.

Купа, Суперкупа, второ и трето място в класирането на футболния елит. Малко ли е това?

С  бюджет между 5 и 7 млн. лв. годишно, това са нормални класирания. През този период бе развалена и 100-годишнината на Берое. Фактът, че тя не бе отбелязана подобаващо, доведе до масов отлив на домакинска публика. Като за капак дойде и срамното отпадане от третодивизионния тогава ЦСКА за купата. В единия мач „снажният“ Боби Галчев ни вкара гол с глава. Големият срам остана, а грешките се повтаряха и след него. Футболисти, участвали в съмнителни мачове, получиха нов шанс да играят за Берое. Това за мен беше поредната схема в клуба.

Трябва ли феновете да търсят нови срещи с Банато?

-За мен Банато е човек, който ще обещае нещо и няма да го изпълни. Ще изслуша запалянковците. Ще ги гледа в очите и ще ги излъже. Не виждам смисъл да се водят разговори с него. Каквито и препоръки да му се отправят, той пак ще играе своето хоро, без да се съобразява с тях. Хубаво е поне, че през събота и неделя има футбол , за да погледаме и да разтоварим . Беройският фен е вечно недоволен. Никога няма да е угодно за всички.

На какво отдаваш отлива на феновете?

-В последните 6-7 години фенклубът функционира само документално. Винаги съм твърдял, че фенклубът са всички привърженици на Берое, а не само активно подкрепящите отбора  запалянковци. За съживяването на фен- културата не се работи. Единственото положително нещо е, че фен магазинът зад съда отново отвори врати. Има  една сравнително  нова фракция -YOUNG BLOOD (МЛАДА КРЪВ). Дано тя да се запази трайно на стадиона.

Какво очакваш от представителния отбор на Берое?

-Дано да запази елитния си статут.

Българите в отбора са малко?

-Това е цялостна тенденция в първенството. Дори във водещите ни отбори играят твърде малко българи. Като гледам какви кадри излизат от школите, по-добре в представителните отбори да играят чужденци.

Защо в школите и в частност в тази на Берое, не се работи качествено?

-Проблемите са комплексни. Те са сбор от остаряла методика,  неоправдани свръх амбиции на родители и желание на някои треньори да си пишат биография на гърба на Берое. Освен това много деца нямат мотивация да се занимават с футбол  трайно. Разглезеното поколение лиши нацията ни от истински мъже и спортисти, които да се борят на терена. Всеки малчуган мечтае, че бързо ще стане Роналдо или Меси. Сънува „розови“ сънища, че още по-бързо ще подпише професионален договор. В резултат повечето ни юноши започват и свършват пътя си във футбола из аматьорските отбори. Берое 2 изпадна от Югоизточната трета лига, финиширайки на последно място в крайното класиране. Това е доказателство за слабата работа в школата.  На никой не му се селектират деца, дори и в училищата.

Като учител, как си обясняваш нежеланието на децата да спортуват?

-В образованието ни липсва организация. Въпреки че през последните две години под формата на проекти се наложи засиленото развитие на училищния спорт, парите  в тази насока се усвояват неправилно. Оттам развитието на спорта спира. Масовата грижа на клубовете е да съществуват чрез такси. Те гарантират заплатите на треньорите. Често обаче липсва мисъл в перспектива, а на децата в неравностойно положение не се дава възможност да се изявят. Не е тайна, че в повечето случай бедните стават добри спортисти. Спортът е единственият им шанс да си осигурят по-добър живот. В днешно време обаче, те са на заден план за сметка на по-заможните. Политиката е тотално сбъркана. В повечето случаи спортът ни само отчита дейност.

Само в читав закон за спорта ли е решението за неговото по-добро бъдеше?

-Доколкото съм наясно сегашният спортен закон не гарантира сериозни данъчни  облекчения на т.нар. спортни меценати. Това спира бизнесмените да инвестират в спорта. Според мен всеки крупен бизнес трябва да има социална дейност, насочена към изкуството, култура, спорта и т. н. В България обаче това не е законово регламентирано. И общините могат да налагат данъчни облекчения за граждани, отделящи средства в изброените от мен области.

Нужна ли е на Стара Загора многофункционална спортна зала?

По скоро не. Но, ако се намери външно или европейско финансиране, в което да не участва общината и да не я товари, проектът може да се реализира. За съжаление е доказано, че в България парите по европроекти често „потъват“ в нечий джоб.

Какво мислиш за състоянието на спортната база в Стара Загора?

Състоянието й е сравнително добро. За съжаление цялата поддръжка на спортната база „лежи“ на гърба на общината. В града има близо 100 спортни клуба. Всеки от тях „дърпа“ чергата към себе си и иска допълнително финансиране. Общината прави максималното. Възможностите й стигат дотам, докъдето е и финансовият й ресурс.

Трябва ли да се възроди ФК Локомотив, а не е ли редно стадионът край бирената фабрика да е дом на ПФК Берое?

-Домът на Берое е стадион „Берое“. Да се надяваме, че представителният отбор на Локомотив в скоро време ще се завърне във Втора лига. Старозагорските железничари са трамплин за изява на много местни деца. В миналото школата им беше на добро ниво.

Ще се върне ли скоро Берое към европейските си изяви?

-Надявам се. При сегашния собственик всичко в клуба е плод на късмет. Към чуждестранните футболисти не можем да имаме кой знае какви претенции. Това са момчета, които играят със сърце и душа. Не мисля, че български наемници от други клубове, биха ни радвали повече с изявите си. Чужденците, които сега гледаме под „Аязмото“ не ни дават поводи за съмнения в уредени мачове или симулативна игра. Това е страхотна новина за феновете. Сегашният треньор Хосе Луис Ачиари за мен е по-добър професионалист от предшественика си Араголаса, макар че и последният вложи много старание в работата си. В Берое има колектив. Футболистите се забавляват. Голямата ми болка си остава школата. Безвремието на ТЕЦ-а уби всичко в нея. Загубихме време и „строшихме“ държавни пари. В представителния тим нищо няма да се промени. Селекцията се прави на парче. Чакат се средства от евентуалния трансфер на Себастиян Вия. Дали те ще влязат в клуба обаче, знае само Банато. Самата сделка, след която той придоби клуба също е схема. Всички, които се ангажираха с клуба преди това, бързаха да се отърват от него. Без пари, те нямаше как да го ръководят. Другият вариант беше да стартираме наново в четвърта дивизия. Важното е, че Берое го има, имаме и къде да разтоварваме през уикенда. Берое има фенове, които никога няма да го предадат. Не е лесно да си привърженик на този отбор. И дано за неговата 110-годишнина да имаме нов собственик, развита школа и още по-ангажирано с проблемите на тима общинско ръководство. Сегашният кмет е отдаден на каузата Берое. Тръбичката към отбора обаче трябва да е малко по-отворена, отколкото към другите клубове в града. ПФК Берое е спортната емблема на Стара Загора.