АРХ. ГЕОРГИ ЧЕРНЕВ: НАШИЯТ ГРАД СЕ НАМИРА НА ГЛАВНИЯ КРЪСТОПЪТ НА БЪЛГАРИЯ И ИМА ПОТЕНЦИАЛ ЗА РАЗВИТИЕ НА МАЩАБНА ИНДУСТРИЯ

„За разлика от жилищните в промишлени обекти напоследък се наблюдава спад във възлагането за проектиране на сгради с обществено-обслужващ характер“, коментира собственикът на проектантско бюро ТЕКТОН  арх. Георги Чернев. „Положителното е, че стартират нови архитектурни конкурси за обекти с обществено-обслужващи функции. Видими са добрите намерения и резултати  на младия добър тандем, изграден от зам.-кмета по строителството арх. Мартин Паскалев и от главния архитект на общината Николай Василев. Те са енергични, амбициозни хора с визия за бъдещето и с желание да подобрят много неща в града. Убеден съм в успеха им в това отношение, защото виждам и в момента активните дейности, които се разгръщат по отношение на благоустрояването и комуникациите. Работата не спира дори и в най-горещите дни. Изключително попадение на кмета Живко Тодоров е изборът на тези млади хора за споменатите постове.“

 Арх. Георги Чернев допълни, че в момента той самият проектира основно жилищни и индустриални сгради. „Това е положително, защото е все пак един признак за раздвижване на икономиката. С колегата арх. Ива Алтънова проектираме най-вече промишлени и жилищни сгради. Обществените поръчки са по-малко. Жилищното строителство не спира. Продължават да се строят кооперации и еднофамилни жилища в околностите на Стара Загора. Ръстът в цените на имотите може да се обясни с въздействието на няколко фактора, едни от които с свързани е растящата инфлация и несигурност в инвестиране на натрупаните средства в други области. Също така и очакванията на сънародниците ни за влизането на България в толкова спряганото Шенгенско пространство и несигурните перспективи определят моментните цени на пазара. Същевременно изискванията към качеството на строителството се завишават, което естествено повишава и стойността на крайния продукт. Цените на строителните материали и на труда, също скачат, а все по-трудно се намират квалифицирани строителни работници“, отбеляза арх. Георги Чернев.

По негови наблюдения в последните години са се построили много жилищни сгради предимно в източната част на Стара Загора. „Предполагам, че и на запад към кв.„Железник“ ще се появят много нови строежи. Хората още не са забравили за КОВИД-кризата. Немалка част от тях се изнесоха извън града. Свикнаха с по-самостоятелния начин на живот, а за това спомогна много и дистанционният начин на работа онлайн в някои сектори. Очаквам градът да расте в посока на кв.„Железник“ и Малка Верея, където има още много неусвоени терени.

Стара Загора е град, богат на зелени площи. Обаче по отношение на поддръжката им категорично смятам, че в нея трябва да се включат още хора и техника. Трябва да се възстановяват и най-вече да се  поддържат редките дървесни и растителни видове. Аз съм особено чувствителен по отношение на зеленината. Видя ли някъде изсъхнало дръвче ме боли много, защото знам колко грижи изисква отглеждането му.

 А иначе обликът на Стара Загора е много добър. Съдейки по отзиви от гости на града за неговите подредба и зеленина, могат да се кажат само хубави неща.“

Собственикът на проектантско бюро ТЕКТОН отбеляза, че през последните години доста млади колеги, някои от които са получили образованието си и в чужбина се записват като членове в старозагорската Регионална колегия на Камарата на архитектите. „ Това е положително явление за града. Надявам се младите колеги да внесат свеж полъх и мисъл в бранша. Предстоят редица архитектурни конкурси, в които те ще могат да се изявят. В момента такъв е обявен за оформянето на търговската улица „Пазарска“. Колегите от общината имат амбиции и същевременно доста трудната задача да осъществят конкурс, който да даде идеи за разрешаване на натрупаните в продължение на десетилетия проблеми и негативи в тази част на града. Много е важно той да бъде издържан откъм провеждане, задание и най-вече журиране, за да получи Стара Загора възможно най-доброто в тази своя централна част. Да бъдат решени комуникациите, да бъдат включени нови елементи към средата, но да не се забравя и да се подходи с уважение към първообраза на градската структура, завещан ни от Лубор Байер.”

Арх. Георги Чернев припомни, че още преди демократичните промени той и негови колеги са спечелили национален конкурс за проектиране и изграждане на многофункционален спортен комплекс в източната част на града – парк „Бедечка“. „Комплексът се състоеше от многофункционална спортна зала с 6000 седящи  места, открити спортни игрища, заведения за обществено хранене и търговия. Трябваше да я строи тогавашното „ДЗУ“. Но после настанаха промените, започнаха реституционни процеси и идеята пропадна. Сигурен съм, че и сегашна Стара Загора заслужава голяма и модерна многофункционална спортна зала. Според мен конкурсът за изграждането на такава в парк „Артилерийски“ не даде очакваните резултати. Премираните проекти бяха в пълно несъответствие със средата и градоустройствените изисквания, а визията им бе направо отчайваща.”

Арх. Георги Чернев е твърдо убеден в нуждата от развитие на индустриалните зони около града. „И колкото повече са те, толкова по-добро бъдеще чака Стара Загора. Трябва да използваме всички дадености и терени, които имаме, за да дадем възможност за развитие на промишлеността и новите екологични технологии. Стара Загора няма нужда от летище, защото е на по-малко от 100 км.  от „Летище Пловдив“. Терените на старозагорското летище трябва да се използват за развитие на индустриалните и високотехнологични паркове по примера на Пловдив. Нашият град се намира на главния кръстопът на България и има потенциал за развитие на мащабна индустрия“.