Дълъг хоризонт пред родната въглищна енергетика вижда инж. Стоян Зайков, специалист с над 40-годишен опит в бранша.
„ Ключовите за икономиката в региона „ТЕЦ Марица Изток 2“ и „Мини Марица Изток“ ще продължат да работят не до 2037-а, до 2038-а , до 2048-а, ами до 2058-а. Моето мнение е, че ЕС върви към разпад . Европа се самоликвидира със санкциите срещу Русия. Два пъти се е увеличила цената на руския втечнен газ, който си купуваме чрез посредници. Купуваме газ от Азербайджан, който всъщност е собственост на руската Роснефт, а за да стигне до нас се оскъпява с над 30% .
„България не може да се откаже от въглищните си централи. ‚АЕЦ Белене“ пък отдавна трябваше да е построена. За нерентабилността на този проект говорят само фалшивите енергийни специалисти. Германия и Франция са двете най-големи държави и икономики в ЕС. Те продължават да си купуват природен газ от Русия. Прогнозирам, че САЩ ще купят Северен Поток 1 и 2 и ще продават газ на Европа на леко завишени цени. В икономиката не може да има политика. В нея всичко е пазар и цени. Който продава по-изгодно и по-качествено, той печели.“, каза инж. Стоян Зайков.
Какво го прави оптимист, че страната ни ще запази въглищните си мощности и то за дълго?
„В последните години България построи много слънчеви батерии и ВЕИ-мощности. Слънчевите батерии обаче имат срок на годност. Според мен соларните мощности ще започнат масово да отпадат. Никой не обръща внимание на простата истина, че соларната батерия произвежда постоянен ток. Този постоянен ток с инвентори се превръща в променлив. Без инвенторната енергетика обаче ни чака срив на енергийната система и режим на тока каквито преди време имаше в Португалия , Франция и Испания. Споменатите от мен държави за кратко имаха режим на тока, защото и при тях зелената енергетика е много на мода. Намалиха конвенционалната енергетика и в един момент мощностите им започнаха масово да изключват. България има още залежи да развива въглищна енергетика за години напред и не трябва с лека ръка да се отказва от нея. Липсват ни обаче енергийни кади, дори на средно ниво, защото унищожихме образователната си система и те няма откъде да дойдат. За съжаление енергетиката се превърна в сфера на огромна корупция. Оптимист съм обаче, че това ще се промени. Обстоятелствата ще ни принудят към положителна промяна. Енергетиката е в основата на целия бизнес и нереално високите цени на електрическата енергия го доказват, но те ще бъдат овладени. “