Областният координатор на ВЪЗРАЖДАНЕ в Стара Загора Даниел Проданов вече има сериозен опит като народен представител. Той е втори в листата от кандидат-депутати на партията си в 27 МИР за вота на 27 октомври.
Г-н Проданов, наскоро с председателя на ВЪЗРАЖДАНЕ-Ст. Загора и водач на листата ви в 27 МИР Искра Михайлова посетихте Германия и Райхстага?
-Припомням, че ВЪЗРАЖДАНЕ вече е част от семейството на партия ЕВРОПА НА СУВЕРЕНИТЕ НАЦИИ. Тя е представена в Европейския парламент от 28 души. Визитата ни , бе свързана със съдбата на „Марица-изток“ и с цялостната енергийна политика на ЕС. Не сме безразлични към съдбата на комплекса . По тази причина буквално с физическа сила се наложи да прекъснем последното заседание на 50-тия ни парламент. В него колегите от ГЕРБ и от фракцията около Делян Пеевски много бързаха да приемат т.нар. Пътна карта, което за нас означаваше ускоряване на процеса по
закриването на комплекса. Съкращения на негови служители в най-кратки срокове и нов непоправим удар по енергетиката ни, на регионално и на национално ниво. На регионално ниво енергийна политика не се води. Води се политика по облагодетелстване на определени фирми. ГЕРБ и ДПС-Ново начало работят усърдно за закриването на комплекса в полза на частни интереси.
Какво е решението за бъдещето на комплекса „Марица-изток“?
-Решението, върху което ВЪЗРАЖДАНЕ в качеството си на опозиция работи до колкото това е възможно, се изразява в три решения на Народното ни събрание. Първото е за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост. Второто предотвратява продажбата или преотстъпването на терени от комплекса за изграждане на фотоволтаични паркове или за придобиване на части от електропреносната ни мрежа от фирми, близки до ГЕРБ и Продължаваме Промяната в неприемлива според нас насока. За ВЪЗРАЖДАНЕ ресурсът, който имат мините като възможност за добив, позволява въпросният добив да не се предотвратява и да продължим да произвеждаме ел. енергия от нашия собствен ресурс. Нищо не предполага България от производител и износител да се превръща във вносител на ел. енергия.
Реалистично ли е предоговарянето на „Зелената сделка“?
-С партньорите ни от АЛТЕРНАТИВА ЗА ГЕРМАНИЯ говорихме основно по тази тема. Обсъждахме главно Парижкото споразумение и „Зелената сделка“ в цялост. Ако АЛТЕРНАТИВА ЗА ГЕРМАНИЯ спечели изборите и състави правителство в родината си, Германия ще бъде изтеглена от Парижкото споразумение и от по-голямата част от споразуменията, засягащи т. нар. „Зелена сделка“. Целта на нашето посещение бе, както да направим първи контакт в тази насока, така и да договорим следващи контакти с наши партньори от Полша, Чехия, Словакия и Словения, което и направихме. В рамките на близките месеци ще бъде организирана конференция по темата. В нея ще се включат основно засегнатите от енергийния проблем държави от Източна Европа. Контактуваме обаче и със страните от Запада.
Кои са приоритетите на ВЪЗРАЖДАНЕ в региона. Вижда ли се краят на спиралата- от избори в избори?
-Краят на изборната спирала не се вижда, защото дори и да бъде съставен някакъв кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание, той ще бъде изключително неустойчив. Вероятно ще включва ГЕРБ, Продължаваме Промяната и някоя от формациите около бившето ДПС, а защо не и двете и евентуално БСП. Всяка от партиите, които изброих обаче ще е с изключително ниска електорална тежест, със слабо представителство в парламента. Това означава бъдещ Министерски съвет с кратък хоризонт на действие. Такъв най-вероятно ще има и ще работи в рамките на 6 месеца или 1
година. Очакваме да увеличим представителството си в бъдещото Народно събрание. Основното ни послание е, че активността в избори, в които Делян Пеевски е основен играч, с нечисти средства и съмнителен още отсега вот е задължителна. Призовавам осъзнатите ни сънародници да гласуват. Въздържането от гласуване „налива вода в мелницата на търговците на гласове“. В региона продължаваме борбата за бъдещето на комплекса „Марица-изток“, както го правим вече 4 години. Добивът в комплекса и самият той трябва да се запазят. Нужен е пълен одит на н
азначенията в комплекса. През целия демократичен преход там имаше хиляди политически назначения. Поради това негативните настроения срещу него в региона не са малко. Втората ни борба ще е за повече инвестиции в региона. Той изостава чувствително от пловдивски регион. В старозагорско можеше да има много повече инвестиции и реална Индустриална зона, на базата на бившия Азотно-торов завод, ако има модерна инфраструктура и ако няколко местни олигарси не диктуват правилата в местната икономика и бизнес.
Подкрепете ВЪЗРАЖДАНЕ и Даниел Проданов с бюлетина N 12 и преференция 102
Купуването и продаването на гласове е престъпление