Новостите в транспортния бранш у нас и има ли изход на кадровата криза за бизнеса през погледа на Лина Попкръстева, управител на консултативно дружество в областта на транспорта „ПОПКРЪСТЕВИ“.
Последни новини при превозвачите?
-Има известен неправомерен натиск върху български и румънски превозвачи, намиращи се във Франция. Въпреки, че Европейският съд отмени изискването товарния автомобил да се прибира на всеки два месеца, напоследък във Франция задържат наши товарни автомобили и им пишат глоби точно поради нарушаването на това вече недействащо правило. Явно Франция е решила да прилага дискриминационно тази мярка, без оглед че действието на нормата е отменено. Лошото е, че нашите шофьори докладват, че именно този род глоби се налагат само на български и румънски превозвачи – останалите дори не ги спират.
Ще се реши ли някога кадровият проблем сред превозвачите?
-Има светлина в тунели. По данни на РУО – Стара Загора с промени в законовите наредби е дадено разрешение на професионалните гимназии да провеждат курсове за шофьори категория В и С, като успешно преминалите през изпит ще получават своите шофьорски книжки след навършване на 18 г. за категория. В и респективно 21 г. за категория С.
Би било прекрасно, ако можем да приложим и дуална форма на обучени, но в случая отново имаме нормативни промени, които не позволяват на професионалните шофьори да работят преди навършване на възраст от 21 години. И ето че пак имаме разминаване в нормативната база. Разбира се на фона на ужасяващите катастрофи и ежедневно загиналите по пътищата граждани, резонно е да бъде въведена такава мярка, но пък от друга страна е недомислено.
Аз оставам на мнение, че за да намалим броя на катастрофите и загиналите по пътищата единственият начин е да се наложи дисциплина у шофьори, а тя се налага с ефективно и навременно прилагане на санкциите, предвидени в закона.
Как бизнесът работи при липса на постоянно правителство?
-Бизнесът успява да работи, но той е пряко зависим по всички възможни въпроси от администрацията, а тя не работи, защото няма работещо правителство. Това забавя и развитието на проекти, строителство, усвояване на средства по фондове и всички други дейности. Иначе администрацията не пропуска да си събере данъците от същите тези, на които пречи да реализират приходите си от печалби.
Вече сме единствената държава в ЕС, която поради тази причина не е усвоила нито лев по Плана за възстановяване и устойчивост. Губим милиарди и ще сме още по-губещи ако не бъде формирано правителство. Този въпрос сякаш стои извън всякакъв дневен ред на все повече политици.